Під керівництвом в.о. голови облдержадміністрації Костянтина Бриля відбулася нарада з головами райдержадміністрацій, районних та селищних рад області щодо розв’язання проблемних питань надання в оренду земель сільськогосподарського призначення. Керівник області підкреслив, що приводом для проведення цієї наради стали численні звернення запоріжців під час особистих прийомів. Найбільше люди скаржаться на безпідставні відмови на продовження оренди землі.
За словами директора Департаменту агропромислового розвитку ОДА Андрія Ревуцького, в переважній більшості це стосується припинення прав на земельні ділянки незначної площі -до 100 га, які перебувають в оренді у дрібних товаровиробників і фермерів. Такий підхід у питанні поновлення договорів оренди земель державної власності призводить до припинення їх господарської діяльності, втрати джерела існування сімей членів фермерського господарства. Крім того, селяни скаржаться і на відмову в наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації та передачі в користування земель державної власності. Тож значні площі земель не використовуються, заростають бур’янами або використовуються самовільно, без договорів оренди. У підсумку це призводить до недоотримання місцевими бюджетами коштів від плати за землю, податків та погіршення стану землі.
В.о. голови облдержадміністрації Костянтин Бриль наголосив на необхідності проведення повної ревізії землі в кожному районі, так як це вже зроблено в Бердянському районі.
У свою чергу, голова Бердянської райдержадміністрації Роман Молодецький повідомив, що протягом червня-жовтня поточного року в районі була створена моніторингова група, яка збирала земельні дані. До її складу ввійшли не тільки представники місцевої влади, а й працівники Держгеокадастру, податкової, прокуратури та навіть СБУ. Завдяки проведеній роботі та отриманим даним моніторингу району вдалося перевищити виконання плану земельних податків на 1,5 мільйона гривень.
Керівник області наголосив на необхідності проведення таких моніторингів у кожному районі. За їх підсумками Департамент агропромислового розвитку ОДА в майбутньому створить публічну базу даних невикористаних земель сільгосппризначення.
- 2016 стане роком наведення порядку в земельних стосунках між місцевою владою та населенням. І в цьому ми будемо дотримуватись жорсткої позиції. Якщо влада в районах не вживатиме необхідних заходів, то облдержадміністрації доведеться розглядати кадрові питання. Сьогодні дуже важливо, аби всі проблеми максимально швидко розв’язувались на місцях та доводились до відома влади області. Аби ми більше не поверталися до питань лісосмуг, зрошувальних каналів та оренди паїв. Крім того, пріоритет у отриманні та переоформленні землі має надаватися запорізьким аграріям, які сьогодні наповнюють бюджети районів та розвивають наш край, - підкреслив Костянтин Бриль.
Не менш важливе питання порушила заступник начальника управління - начальник відділу Департаменту агропромислового розвитку ОДА Людмила Спіцина. За її словами, Департаментом розроблено та направлено райдержадміністраціям методичні рекомендації щодо порядку надання в оренду нерозподілених земельних ділянок та земельних паїв. Уже в лютому-березні 2016 року заплановано проведення перевірок використання цих земель з виїздом на місцевість. До контролю також будуть залучені правоохоронні та податкові органи.
Окремо були порушені питання охорони меліоративних комплексів та лісосмуг. За пропозицією Департаменту АПР віднині стежити за деревами повинні будуть сільгоспвиробники. Адже лісосмуги є складовою єдиного технологічного комплексу і незалежно від юридично оформлених на них прав виконують захисну функцію орендованих полів.
За підсумками наради прийнято протокольне рішення, згідно з яким в області буде проведено повний земельний моніторинг, а всі проблемні питання стосовно землі будуть знаходитись під контролем керівництва облдержадміністрації.
Управління у справах преси та інформації