На всеукраїнській селекторній нараді підбито підсумки сівби озимих культур, стану посівів та завершення комплексу осінньо-польових робіт, а також балансу попиту і пропозиції зерна. Запорізьку область представляли фахівці профільних служб на чолі з директором Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрієм Ревуцьким.
Як зазначив на початку наради перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Ярослав Краснопольський, цьогорічна сівба озимих тривала в умовах аномальної посухи, що суттєво вплинуло на сходи рослин. Найгірші результати отримали найпосушливіші області: Миколаївська, Запорізька, Одеська і Харківська. Продуктивних опадів метеорологи не очікують і в листопаді. Крім того, на ріст рослин негативно вплинуло і зниження температури. Тож аграріїв закликали зосередитися на моніторингу посівів, захисту від шкідників, а також на вирішенні питання, якими культурами пересівати та забезпечити необхідні обсяги насіння для цього.
У свою чергу директор Департаменту агропромислового розвитку повідомив, що за станом на 3 листопада у господарствах області зернові й зернобобові культури обмолочено на площі 937 тис. га або 99 %, намолочено 2 млн. 736 тис. тонн зерна при врожайності 29,2 ц/га (на відповідну дату 2014 року - 27,4 ц/га).
Завершуються жнива пізніх зернових та олійних культур.
Так, залишилося зібрати кукурудзи на зерно з площі 3350 га, проса – 130 га, сорга – 124 га, соняшника – 2726 га та сої – 164 га.
За уточненими даними районів, у цьому році аграрії планують зібрати 2 млн. 745 тис. тонн зернових культур. Цей обсяг дозволить не лише повністю задовольнити внутрішні потреби області, а й виробникам збільшити частку його реалізації за межами регіону.
Натомість понад трьохмісячна ґрунтова посуха не сприяє осінньо-польовим роботам. Тільки з другої декади жовтня пройшли невеликі дощі. На сьогодні сумарна кількість опадів у Гуляйпільському, Мелітопольському, Михайлівському, Новомиколаївському, Пологівському, Приморському, Розівському і Токмацькому районах не перевищує 30 мм, а на решті територій становить лише до 15 мм.
Тим не менше, посівна, хоч і повільно, але триває.
Озимі зернові при прогнозі 672 тис. га посіяно на площі 517 тис. га або 77 % (минулого року цей показник досягав 99 %).
Переважна частка озимих досі не дала сходів, а ті, що зійшли, знаходяться в слабкому і зрідженому стані.
Згідно з моніторингом, у господарствах області сходи озимої пшениці отримано на 51 тис. га (11 % від засіяної площі); озимого ячменю - на площі 720 га (2,4 % ); озимого рапсу - на 13 тис. га (45 % ).
- Про те, наскільки критичний стан, можна буде судити в листопаді, коли зупиниться вегетація рослин. А тепер посівам потрібен дощ і тепла погода. За таких умов зерно встигне дати сходи і до початку зими увійде в задовільний стан, - прокоментував ситуацію Андрій Ревуцький.
Управління у справах преси та інформації