Втручання в систему газопостачання, самовільна заміна газового обладнання, вичерпаний термін експлуатації газових побутових приладів та втручання в охоронну зону газопроводів – найпоширеніші порушення при експлуатації газового обладнання, що можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Про це йшлося на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
У цьому році помітно зросла кількість пожеж, які виникли через порушення правил пожежної безпеки при експлуатації побутових газових приладів: дев’ять проти шести у 2014-му. Такі пожежі сталися в Запорізькому та Бердянському районах, Гуляйполі, Бердянську, Пологах, Приморську, Шевченківському і Комунарському районах Запоріжжя. Завдяки діям рятувальників вдалося уникнути людських жертв, проте прямі та побічні збитки перевищили 300 тис. грн.
Найбільш поширеним порушенням правил безпечного користування газом, що призводить до нещасних випадків, залишається самовільне втручання в роботу вентиляційних і димових каналів. При цьому в ПАО «Запоріжгаз» зазначають, що не мають можливості в повному обсязі виконати періодичне технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання та газового обладнання через небажання, відсутність й навіть протидію власників квартир. Станом на перше липня було перевірено 89,5% квартир від запланованого. Фахівці підкреслюють, що, як правило, абоненти відмовляються від перевірки саме через порушення ними правил безпечного використання газу в побуті - втручання в систему газопостачання та самовільну заміну газового обладнання.
Також занепокоєння газовиків викликає стан побутових газових приладів. У 27 % з них вичерпаний термін експлуатації, а заміна за рахунок власників житлового фонду не виконується. Як правило, ці прилади знаходяться в аварійному стані і небезпечні для використання. Тож у першому півріччі цього року під час перевірок через несправність було відключено 1088 приладів.
Крім того, працівники ПАТ «Запоріжгаз» постійно виявляють порушення охоронної зони газопроводів. Фізичні особи та підприємства самовільно, без узгодження з ПАТ «Запоріжгаз», будують в охоронних зонах та безпосередньо на газопроводах гаражі, встановлюють кіоски та огорожі, складають матеріали. Загалом з початку року було виявлено 446 таких порушень. При цьому в більшості випадків порушники не реагують на попередження, чим сприяють виникненню аварійних ситуацій.
Тож під час засіданні комісії було прийнято низку рішень щодо забезпечення безпеки газопостачання та попередження травматизму населення при використання газу в побуті. Зокрема, керівникам територій доручено забезпечити 100 % перевірки та прочистки димових та вентиляційних каналів житла із залученням спеціальних організацій; укласти договори з газопостачальними організаціями на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання; провести заміну газового обладнання з відпрацьованим терміном експлуатації малозабезпеченим сім’ям; забезпечити доступ до газових приладів для проведення планового технічного обслуговування працівників газопостачальних організацій. Крім того, ПАТ «Запоріжгаз» та Територіальному управлінню Держгірпромнагляду рекомендовано посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо безпечного використання газового обладнання та необхідності періодичної перевірки та прочистки димових та вентиляційних каналів.
Управління у справах преси та інформації