У Чернігівському районі за участю представників обласної виконавчої влади та громадськості відбулася чергова зустріч з метою роз’яснення реформ. Основну увагу було приділено комплексним змінам повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, адже об’єднання громад – це лише перший крок до можливості самостійно, без дріб’язкового втручання держави, управляти своїми справами. Для цього потрібна надійна фінансова основа, якою у стовідсотково аграрному районі може стати лише земельний податок. Проте, за словами депутата обласної ради Володимира Мормиля, зрушень у цій сфері досі немає. Виділення земель за межами населених пунктів продовжує бути таємницею за сімома печатками, діяльність територіальних органів Держкомзему вкрай непрозора, забюрократизована, викликає багато скарг сільських жителів. Доступу до схем відведення землі не мають навіть голови та депутати місцевих рад, через що розорюються пасовища, прибережні смуги, виникають конфлікти.
Єдиний вихід, на думку активістів, уже сьогодні розпочати передачу відповідних повноважень, документації та баз даних місцевим громадам, представники яких найкраще знають справжніх власників кожного клаптика землі та зможуть проконтролювати як сплату податку, так і умови оплати оренди паїв. Громадський активіст із с. Петрівське Василь Алмакаєв розповів про тривалий конфлікт селян з орендарями місцевого ставка. Спочатку людям не дозволяли рибалити та випасати худобу, а потім спустили воду. Щоб уникнути таких ситуацій, необхідно повернути на місця право передавати в оренду об’єкти водного господарства, суворо контролювати дотримання умов договорів, своєчасність оплати.
Також від оновлення системи влади чернігівці очікують змін на краще у дорожньому господарстві. Як зазначив директор СВК «Світанок» В’ячеслав Курленков, за умови справедливого розподілу акцизного збору за паливо, залежно від площ орних земель, Чернігівщина може отримувати понад 40 млн. грн., яких вистачить на середній та навіть капітальний ремонт доріг районного та місцевого значення, а також сільських вулиць. Багато надій покладається на вироблення прозорих та зрозумілих механізмів наповнення новоствореного Дорожнього фонду.
Відповідаючи на запитання, начальник управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації Олександр Зубченко наголосив, що нині в державі паралельно зі змінами адміністративно-територіального устрою тривають реформи в усіх сферах економіки: реорганізація дорожнього господарства через розділення функцій замовника, виконавця і контролера, реструктуризуються органи Держкомзему, ліквідуються численні контролюючі інспекції. Проте активною має бути й сама громада – стежити за використанням землі, оформленням орендних відносин, стягненням акцизного збору на алкогольні та тютюнові вироби, своєчасною реєстрацією приватних підприємців та збором єдиного податку. За умови доброї волі центру та громад до співпраці перші результати стануть очевидні вже за кілька років.
Управління у справах преси та інформації