З липня 2014 року, коли відбулися перші аукціони через систему електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ), у регіоні вже реалізовано 178 лотів на суму понад 9 млн. грн. Про це під час прес-конференції журналістам повідомив начальник управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області – в.о. начальника Головного територіального управління юстиції в області Олег Клименко.
Упровадження електронних торгів арештованим майном розпочалося з 1 травня 2014 року в кількох областях України. Перші торги відбулися 1 липня, а вже в серпні Кабінет Міністрів України прийняв рішення щодо впровадження такої системи на всій території держави.
За словами Олега Клименка, до СЕТАМ за весь період функціонування внесено понад 49 тис. лотів на загальну суму понад 5,5 млрд. грн. Від Запорізької області на сьогодні зареєстровано 1203 лоти на суму понад 100 млн. грн.
Під арештованим майном, як пояснив в.о. заступника начальника управління державної виконавчої служби ГТУ юстиції у Запорізькій області Едуард Сулаков, мається на увазі майно боржника (фізичної або юридичної особи), на яке звернено стягнення і яке підлягає примусовій реалізації під час здійснення виконавчого провадження. Це може бути будь-яке рухоме або нерухоме майно боржника окрім земельних ділянок та винятків, установлених законодавством.
Найчастіше, за словами посадовців, арешт накладається на майно, закладене під заставу в банках; нерідко серед лотів з’являються об’єкти, конфісковані внаслідок реалізації заборгованості з виплати аліментів тощо.
Найбільшим попитом серед покупців користуються автомобілі, оргтехніка, одно- чи двокімнатні квартири.
Загалом через систему електронних торгів арештованим майном по всій країні вже проведено 38,5 тис. аукціонів. Середня вартість лотів збільшилася на 12%.
Такі цифри свідчать про позитивну практику роботи СЕТАМ, адже раніше вартість лотів, виставлених на продаж, тільки знижувалася. У результаті вони передавалися особам, які були зацікавлені придбати задешево лише окремі категорії товарів, нерухомість чи автомобілі.
Крім того, підвищено якість наданої інформації на сайті СЕТАМ (https://torgi.minjust.gov.ua), що спрощує порядок реалізації майна, вартість якого не перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів (1700 грн), введено новий порядок торгів із застосуванням особливої ставки, а використання електронного цифрового підпису стає необов'язковим.
Скорочено і процедуру оформлення документів переможця торгів. За прогнозами Мін’юсту такі зміни допоможуть збільшити обсяг реалізації арештованого майна як мінімум у чотири рази.
Управління у справах преси та інформації