Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Місцеві бюджети області на 2015 рік формуються на засадах реформи міжбюджетних відносин

26 січня 2015 - 14:23

На позачерговій сесії обласної ради, яка відбулася 16 січня, затверджено обласний бюджет на 2015 рік, який сформовано на засадах реформи міжбюджетних відносин.

У зв’язку зі значними змінами в бюджетному і податковому законодавстві директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Сергій  Медвідь надає роз’яснення, як нововведення торкнуться місцевих бюджетів.

 

Внесеними змінами до Податкового кодексу України зменшено кількість податків, а  деякі податки трансформовані:

до акцизного податку додані екологічний податок з палива, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію, збір за першу реєстрацію транспортного засобу;

збори за спеціальне використання водних і лісових ресурсів, води, радіочастотного ресурсу об’єднані у рентну плату;

плата за землю, податок на нерухоме майно, транспортний податок входять до складу податку на майно;

фіксований сільськогосподарський податок є складовою частиною єдиного податку.

Змінено шкалу оподаткування доходів фізичних осіб. Відтепер працівник сплачуватиме 15% від місячного доходу, який не повинен перевищувати 12180 грн. Якщо сума доходу буде більшою, то ставка зросте до 20% (з суми перевищення).

Ставку податку з доходів, отриманих від процентів, дивідендів або роялті, підвищено з 15% до 20%.

Пенсії, що перевищують 3654 гривні на місяць, обкладуть податком за ставкою 15% (податок збиратимуть з перевищення). Раніше ця норма стосувалася пенсій від 10 тис. грн.

База оподаткування податком на доходи фізичних осіб буде розширена завдяки зменшенню розміру єдиного соціального внеску з 41,6 % до 16,6 % (для підприємств, де середня зарплата не менше трьох мінімальних заробітних плат).

Змінено ставки земельного податку. Так, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 % від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 %  від їх нормативної грошової оцінки. Зазначено також, що ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 %  від  нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності). Змінами також зменшено кількість пільговиків-юридичних осіб. 

Вводиться податок на потужні автомобілі. Так, за автомобіль віком до 5 років та об’ємом двигуна 3 тис.см3 доведеться щороку платити до бюджету 25 тис. грн. податку.

Змінами до Податкового кодексу встановлюється ставка податку на житлову нерухомість не більше 2% мінімальної заробітної плати (24,36 грн) за 1 кв. м площі, яка перевищує 60 кв.м квартири і 120 кв.м для будинків (у 2014 році не оподатковувалися квартири до 120 кв.м і будинки до 250 кв.м) у залежності від місця розташування (зональності) та типів об’єктів нерухомості.

Крім того, вводиться оподаткування нежитлової нерухомості.

Цей податок належить до місцевих, тому пільги на його сплату встановлюватиме місцева влада на основі майнового стану та рівня доходів платника податків.

З 2015 року вводиться збір з роздрібного продажу підакцизних товарів (пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, нафтопродукти) за ставкою 5% вартості реалізованого товару, який буде надходити до місцевих бюджетів. До складу алкогольних напоїв включено пиво, тому з 1 липня 2015 року для торгівлі пивом необхідно придбати відповідну ліцензію.

Відповідно до податкової реформи зменшено кількість груп платників єдиного податку з 6 до 4.

Ставки єдиного податку для платників 1 - 2 груп установлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 1 січня податкового (звітного) року. Таким чином, фіксована ставка єдиного податку:

- для 1-ої групи - до 10% від розміру мінімальної зарплати (121,80 грн. за календарний місяць).

для 2-ої групи - до 20% розміру мінімальної зарплати (243,60 грн за календарний місяць).

Платники єдиного податку 3 - 6 груп об'єднані в загальну третю групу з річним обсягом доходів до 20 млн. грн. та необмеженою кількістю найманих працівників. Для них знижені ставки єдиного податку: платники ПДВ сплачуватимуть 2 % від доходу, неплатники – 4 % (раніше були 3 і 5%).

Для платників 4 групи (сільгоспвиробників) розмір ставок податку з 1 га сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування. У відсотках бази оподаткування він становить:

- для ріллі, сіножатей і пасовищ (окрім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди) - 0,45;

- для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях - 0,27;

- для багаторічних насаджень (окрім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях) - 0,27;

- для земель водного фонду - 1,35;

- для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди - 3.

 

Зміни до Бюджетного кодексу України щодо

доходів місцевих бюджетів

 

Зміни, внесені до Бюджетного кодексу України, збільшили базу доходів місцевих бюджетів шляхом:

- передачі з державного бюджету плати за надання адміністративних послуг (крім 50% адміністративного збору за держреєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців), державного мита;

- збільшення відсотка зарахування екологічного податку з 35 до 80%, передача його із спеціального фонду бюджету до загального;

- закріплення за обласним бюджетом 10% податку на прибуток підприємств приватного сектора економіки.

Водночас змінилися нормативи розподілу податку на доходи фізичних осіб між рівнями бюджетів: бюджети міст обласного значення, районів – 60 % (було 75 %), обласні бюджети – 15 % (було 25 %).

Якщо у 2014 році єдиний податок і податок на нерухоме майно зараховувалися до бюджету розвитку, то відтепер вони є складовими частинами загального фонду місцевих бюджетів.

 

Зміни у системі міжбюджетних трансфертів та в умовах

затвердження місцевих бюджетів.

 

Виключено поняття доходів, що враховуються та не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, дотації вирівнювання та додаткової дотації на вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів.

Передбачено нові терміни:

базова дотація –  надається з державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій;

реверсна дотація - кошти, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів для горизонтального вирівнювання податкоспроможності;

освітня субвенція – на оплату поточних видатків загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів;

субвенція на підготовку робітничих кадрів – на оплату поточних видатків професійно-технічних начальних закладів;

медична субвенція – на утримання установ та закладів охорони здоров’я;

субвенція на забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру;

стабілізаційна дотація - передбачається у державному бюджету для покриття фактичних диспропорцій при запровадженні нової моделі взаємовідносин державного бюджету з місцевими бюджетами.

Порядки розподілу та використання субвенцій і дотацій визначаються Кабінетом Міністрів України.

Встановлено нові умови затвердження та виконання місцевих бюджетів.

Місцеві бюджети затверджуються до 25 грудня року, що передує плановому.

У двотижневий строк з дня офіційного опублікування закону про Державний бюджет України обсяги міжбюджетних трансфертів приводяться у відповідність із законом.

За рішенням відповідної місцевої ради обслуговування коштів бюджету розвитку та власних надходжень бюджетних установ може здійснюватися установами банків державного сектора.

У разі розміщення коштів місцевого бюджету на депозитах та/або обслуговування коштів місцевого бюджету в установах банків позики на покриття тимчасових касових розривів місцевих бюджетів не надаються.

Середньострокові позики з державного бюджету не надаються.

Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2015 року здійснити:

затвердження державних соціальних стандартів і нормативів щодо виконання делегованих державних повноважень;

переглянути галузеві нормативи щодо мережі бюджетних установ, педагогічного навантаження, нормативів витрат бюджетних установ.

 

Показники міжбюджетних відносин місцевих бюджетів Запорізької області з державним бюджетом на 2015 рік.

 

На 2015 рік для місцевих бюджетів Запорізької області передбачено 6221 млн.грн. трансфертів, що на 36 % (на 1646 млн.грн.) більше показника минулого року.

Субвенції на надання пільг та субсидій населенню збільшені на 9,4 % (183 млн.грн).

Також у два рази (13 млн.грн.) збільшено обсяг субвенцій на галузь охорони здоров’я.

Вперше передбачено:

-  медичну субвенцію - 1932 млн.грн.

- освітню субвенцію – 1736 млн.грн.

- субвенцію на підготовку робітничих кадрів – 254 млн.грн.

Порядки розподілу та використання трансфертів з державного бюджету затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, у Державному бюджеті України на 2015 рік передбачено нерозподілені кошти, частина з яких може бути виділена для Запорізької області, а саме:

- Державний фонд регіонального розвитку – 3000 млн.грн.

(Кабінет Міністрів України здійснює розподіл фонду регіонального розвитку між областями у тримісячний термін із дня набрання чинності закону про Державний бюджет України за такими критеріями:

80 % коштів - відповідно до чисельності населення, яке проживає у відповідному регіоні;

20 % коштів - з урахуванням рівня соціально-економічного розвитку регіонів відповідно до показника валового регіонального продукту в розрахунку на одну особу).

- Капітальні видатки, що розподіляються Міністерством фінансів України – 2500 млн.грн.

- Стабілізаційна дотація – 2000 млн.грн.

 

Зміни в розподілі видатків між бюджетами

 

З Державного бюджету України передані на фінансування:

з бюджетів районів та міст обласного значення - заклади охорони здоров’я державного підприємства «Придніпровська залізниця» (у м.Запоріжжі, м.Мелітополі, Пологівському районі) та спеціалізована медико-санітарна частина №1 Міністерства охорони здоров’я України (м.Енергодар);

з обласного бюджету - 5 закладів професійно-технічної освіти, 3 організації ФСТ («Динамо», «Спартак», «Україна»), 23 ветеринарні лікарні та 1 ветеринарна лабораторія.

З бюджетів сіл, селищ та міст районного значення до районних бюджетів передано утримання закладів дошкільної освіти, палаців культури, клубів та бібліотек.

На 2015 рік зберігаються норми щодо можливості утримання з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення дошкільної освіти, загальної середньої освіти (в частині утримання навчально-виховних комплексів "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад" за умови, що загальноосвітній навчальний заклад - I ступеня), сільських, селищних та міських палаців культури, клубів, бібліотек.

За умови, що такі видатки здійснюються за рахунок міжбюджетних трансфертів з районного бюджету бюджетам місцевого самоврядування. Обсяг міжбюджетних трансфертів визначається за формулою, яка затверджується відповідною місцевою радою.

 

Читайте також

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1061-го дня війн

У Запоріжжі відсвяткували 30-річчя Хортицького району

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 19.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 351 удар по 13 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1060-го дня війн

Заступниця Міністра соціальної політики Уляна Токарєва з робочою поїздкою у Запоріжжі: безпека громадян та соціальний захист у пріоритеті

Програма «Зимова єПідтримка»: держава виплатить українцям ще 3,3 млрд гривень

Як звернутися до освітнього омбудсмена?

Черговий підступний удар країни-агресорки по Запоріжжю: тривають роботи з ліквідації наслідків

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 18.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 241 удар по 9 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1059-го дня війн