Головою Верховної Ради України О. Морозом 11 липня 2006 року на пленарному засіданні парламенту у зв'язку із надходженням заяв двадцяти шести народних депутатів України про вихід зі складу Коаліції демократичних сил з посиланням на статтю 66 Регламенту Верховної Ради України було поінформовано про припинення діяльності цієї Коаліції. Водночас Головою парламенту було проголошено про сформування Коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України V скликання у складі 238 народних депутатів України на підставі відповідної Угоди, підписаної головами депутатських фракцій Партії регіонів, Соціалістичної партії України і Комуністичної партії України.
У зв'язку з цим вважаю за необхідне звернути увагу на те, що статтею 83 Конституції України визначено, що формування, організація та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України встановлюється Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України. За цими актами суб'єктом коаліції є депутатська фракція, а не народний депутат України, зі складу коаліції можуть вийти лише депутатські фракції, які її утворили.
Тому вихід зі складу коаліції окремих депутатів і проголошене у зв'язку з цим припинення діяльності Коаліції демократичних сил не відповідає Конституції та Регламенту Верховної Ради.
За таких обставин утворення і діяльність нової коаліції, у тому числі внесення такою коаліцією будь-яких пропозицій Президентові України, без припинення в установленому порядку діяльності раніше утвореної коаліції не можуть розглядатися як такі, що здійснені з додержанням вимог Основного Закону України та Регламенту Верховної Ради України. Як така, що відповідає зазначеним вимогам, зокрема статті 64 Регламенту Верховної Ради України, не може розглядатися і раніше внесена пропозиція Коаліції демократичних сил щодо кандидатури на посаду Прем'єр-міністра України.
Ситуація, що склалася у парламенті, викликає серйозне занепокоєння в суспільстві, затримує вирішення питань формування нового складу уряду, розв'язання невідкладних завдань соціально-економічного розвитку України. Разом з тим прийняття Верховною Радою України рішень у спосіб, який суперечить принципам європейського парламентаризму, поставить під сумнів їх легітимність і вимагатиме від мене застосування адекватних заходів.
Виходячи з викладеного, звертаюсь з пропозицією невідкладно забезпечити у повній відповідності із Конституцією України та Регламентом Верховної Ради України ефективну діяльність парламенту, вирішення питань щодо коаліції депутатських фракцій та внесення пропозицій щодо кандидатури на посаду Прем'єр-міністра України, утримавшись при цьому від прийняття незважених рішень.
Віктор Ющенко