Питання щодо стану поводження з непридатними відходами, у тому числі непридатними до використання та забороненими до застосування хімічними засобами захисту рослин, розглянуто на черговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке відбулося в обласній державній адміністрації.
За інформацією обласного управління статистики, станом на 1.01.2014 року на території регіону знаходилось понад 7,6 млн. тонн відходів І-ІІІ класів небезпеки, з них 100 тонн - надзвичайно небезпечні (І клас) та 200 тонн - високо небезпечні (ІІ). Значний обсяг цих відходів було утворено в результаті діяльності заводів «ЗТМК», «Мотор Січ» та «Запоріжсталь».
Також на полігонах та місцях тимчасового зберігання накопичено 15,7 млн. тонн відходів І-V класу небезпечності. Більшість з них (І-ІІІ класу) зберігається на підприємствах Запоріжжя та Бердянська. Зокрема, на Запорізькому виробничому алюмінієвому комбінаті, Запорізькому заводі феросплавів, «ЗТМК», «Запоріжсталі», «ЗМОЛі».
Наразі основною проблемою у цій сфері є відсутність порядку видачі дозволів у сфері поводження з відходами (попередній порядок видачі дозволів був скасований у квітні поточного року, а новий не затверджений).
Потребує уваги і ситуація з накопиченням хімічних засобів захисту рослин. Станом на 1.08.2014 року на території регіону знаходиться 341,4 тонни заборонених ХЗЗР. При цьому із 66 складських приміщень, де вони зберігаються, 49 не мають власника. Крім того, виявлено факти зберігання промислових відходів під виглядом побутових на полігонах, зокрема у м. Запоріжжі. У зв’язку з цим Запорізькою міською радою організовано роботу громадських постів та території полігону ТПВ№1, результатом роботи якого стало недопущення на полігон 160 машин, які намагались розмістити промислові відходи під виглядом побутових. Серед порушників – Запорізький абразивний комбінат, «Коксохім», «Укрграфіт», «ЗТМК», «Запоріжвогнетрив» та Запорізький завод феросплавів.
За підсумками обговорення питання члени комісії прийняли рішення рекомендувати головам райдержадміністрацій передбачити у місцевих бюджетах на 2015 рік кошти на здійснення утилізації та знешкодження небезпечних відходів. Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації має організувати моніторинг поводження з небезпечними відходами, а Державній екологічній інспекції в області рекомендовано посилити контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання.
Управління у справах преси та інформації