Сьогодні рак молочної залози - це найчастіша форма злоякісних пухлин у жінок. Ця хвороба спричиняє як фізичні, так і серйозні психологічні страждання жінкам з приводу втрати грудей.
У світі останнім часом, завдяки ранньому виявленню цього захворювання, намітилась тенденція до зниження смертності (в середньому на 1% за рік). В Україні, в т.ч. Запорізькій області, рак молочної залози ще досить часто діагностується в запущених стадіях. Жінки надто пізно звертаються до лікаря. Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.
У Запоріжжі відбувся ряд заходів, присвячених Всеукраїнському дню боротьби із захворюванням на рак молочної залози, який з 2005 року традиційно відзначають 20 жовтня. Як повідомили в Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації, головна мета таких заходів – звернути увагу громадськості й жінок зокрема на стрімке зростання показників захворюваності на рак грудей в Україні та необхідність проведення своєчасної діагностики для раннього виявлення онкологічних патологій.
У всіх лікувально-профілактичних закладах міста до 20 жовтня відбулися заходи щодо профілактики раку молочної залози: консультування населення онкологами, заняття в школах здоров'я, школах матерів, в жіночих консультаціях були організовані тематичні «круглі столи» і т.д. У КУ «Запорізький обласний онкологічний диспансер» відбулася прес-конференція за участю онкологів лікувально-профілактичних закладів міста та області. В цей же день в ДК «Орбіта» пройшла міська конференція, організована міською громадською організацією «Переможемо рак».
У Запорізькій області спостерігається певна позитивна тенденція у боротьбі з цією важкою недугою. Так, за даними реґіонального канцер–реєстру, впродовж 9 місяців 2014 року (порівняно з аналогічним періодом минулого року) зменшилась кількість первинних хворих взятих на облік з 469 до 440, кількість випадків захворювання також зменшилась з 501 до 452, що привело до зменшення захворюваності з 51,6 до 46,9 на 100 тис. жіночого населення. Найвищий показник захворюваності у м. Запоріжжя - 57,0, Бердянськ – 53,0, Мелітополь – 47,7 та Енергодар – 55,2, у Василівському – 50,5, Гуляй–Пільському – 47,4 та Ново – Миколаївському – 45,2 районах.
Лікарі наголошують, що головним у боротьбі з раком молочної залози залишається його раннє виявлення, що дозволяє поліпшити результати лікування і виживання пацієнтів. Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо. Тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз на наявність в них будь-яких змін: розміру, форми або контуру; появи ущільнень розміром з горошину чи більше; змін шкірних покривів молочної залози або соска (брижі, зморшкувата шкіра, лущення або запалення); почервоніння шкірних покривів молочної залози або соска; збільшення лімфатичних вузлів. Крім самообстежень кожній жінці потрібно раз на рік проходити профілактичне обстеження: огляд мамолога, мамографію чи УЗД молочних залоз. Здоров'я жінки багато в чому залежить від її способу життя, поведінки.
Не останню роль у пізньому зверненні до лікарів-професіоналів грає непоінформованість населення про справжній стан проблеми раку молочної залози та неконтрольований стихійний розквіт самореклами «народних цілителів», некомпетентних і, зазвичай, непорядних людей. Через неправильне лікування хворі втрачають час, а хвороба прогресує.
Департамент охорони здоров’я облдержадміністрації нагадує, що з питань консультації та лікування слід звертатися до КУ «Запорізький обласний клінічний онкологічний диспансер», де надається висококваліфікована спеціалізована медична допомога з застосуванням новітніх методів діагностики та лікування Адреса: м. Запоріжжя, вул. Культурна, 117А, реєстратура, тел. (0612) 96-86-95