В Науково-дослідному інституті олійних культур УААН відбулася конференція за участю представників облдержадміністрації, райдержадміністрацій та керівників сільгосппідприємств. Вона була присвячена перспективам розвитку олійних культур в агропромисловому комплексі регіону.
На сьогоднішній день в олійному секторі сільського господарства домінує соняшник. Як зазначив у своєму виступі начальник Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Володимир Журавльов, в 2006 році на полях області було посіяно 480 тис. га цієї культури.
Однією з причин такого засилля однієї культури є зведення до мінімуму поголів'я крупної рогатої худоби і, як наслідок, зменшення площ посівів кормової групи. Вивільнені площі сільгосппідприємства засівають здебільшого соняшником.
В той же час, поряд із збільшенням посівів соняшника зменшуються площі, відведені під зернові. Так, у 2006 році культур цієї групи було посіяно на 32% менше від запланованого.
В останній час ціна на соняшник знизилась, тому виникла потреба замінити його більш рентабельними олійними культурами. Однією з таких культур є рапс.
Рапс є особливо цінною культурою в контексті розвитку технології виробництва біодизелю. Ця технологія вже набула поширення в деяких регіонах нашої країни.
На сьогоднішній день в Україні переробляється близько 30% вирощеного рапсу, решта експортується. Собівартість виробництва дизпалива рослинного походження в Україні складає 2,3-2,5 гр./л., тому зрозуміла така зацікавленість багатьох зарубіжних фірм, зокрема, французьких, польських, німецьких.
Директор Інституту олійних культур Анатолій Чехов повідомив присутнім, що оптимальним варіантом вирощування технічних культур у нашому регіоні було б відведення під посіви соняшника, рапсу та ін. близько 50% всіх посівних площ.
З них власне соняшник має займати не більше 20%. Решту необхідно рівномірно розподілити між рапсом, соєю та льоном.
Співробітники інституту детально ознайомили присутніх з технологією вирощування поки що нетрадиційних для нашої місцевості олійних культур, наголосили на позитивних моментах тієї чи іншої рослини та провели екскурсію по ділянках, на яких і вирощуються ці культури.
Прес-служба облдержадміністрації