Питання підготовки кваліфікованих кадрів та відповідності їх професійного рівня займаній посаді розглянули учасники розширеного засідання колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації.
Так, у минулому навчальному році в дошкільних закладах області працювали понад чотири тисячі вихователів. Із загальної кількості педагогічних працівників майже дві третини мали найнижчу кваліфікаційну категорію – спеціаліст, вищу категорію - тільки 8%, першу та другу – по 9%.
Як відзначив директор Департаменту освіти і науки ОДА Микола Ярмощук, дещо кращі показники спостерігаються в ланці загальної середньої освіти. В цій сфері повну вищу освіту мають 13 тис. або 91 % із працюючих педагогів. Більше третини вчителів є спеціалістами вищої категорії, шоста частина має педагогічне звання “вчитель-методист” та третина - педагогічне звання “старший вчитель”.
Із загальної кількості освітян 56% мають стаж роботи більше 20 років, з них пенсіонерів – 17%. Варто відзначити, що порівняно з 2012 роком кількість працюючих учителів-пенсіонерів зменшилась на 342 особи, що свідчить про поступове омолодження кадрів. При цьому в області працюють 43 педагогічних працівники, які мають загальну середню освіту, левову частку з них складають учителі трудового навчання, яких сьогодні дуже не вистачає.
З метою розв’язання цієї проблеми на рівні області триває робота зі створення ще одного освітнього округу, який знаходитиметься в Запоріжжі. До нього повинні ввійти окремі школи Хортицького району, професійне училище та педагогічний коледж. За словами Миколи Ярмощука, це дасть можливість вирішити кадрову проблему підготовки майстрів виробничого навчання для професійно-технічних навчальних закладів та вчителів трудового навчання для загальноосвітніх шкіл.
Не менш актуальним питанням, на якому запинився посадовець, є професійні здібності та досягнення керівного складу дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних закладів освіти.
Українським журналом «Вісник ТІМО. Тестування і моніторинг в освіті» на основі результатів ЗНО навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів у 2013 році складено рейтинг кращих шкіл України. До першої сотні ввійшли шість навчальних закладів обласного центру: класичний ліцей, багатопрофільний ліцей № 99, а також гімназії № 6, № 28, № 31 та ліцей «Перспектива». До другої сотні кращих шкіл України увійшли ще три запорізькі навчальні заклади: ліцеї № 34 та № 105, гімназія № 11.
- Ми намагаємося бути партнерами навчальних закладів у досягненні якості освіти, задля цього активно сприяємо впровадженню новітніх технологій у навчально-виховний процес, забезпеченню вчасної та якісної перепідготовки вчителів, розвитку особистої творчості кожного учасника навчально-виховного процесу, створенню он-лайн спільноти як за інтересами, так і за професійним спрямуванням, - підсумував Микола Ярмощук.
Посадовець запевнив, що в новому навчальному році Департаментом буде докладено максимум зусиль для продовження підготовки педагогічних кадрів з інформаційно-комунікаційних технологій та забезпечення ефективного використання в навчальному процесі кожного освітнього закладу сучасного ІТ-обладнання.
Управління у справах преси та інформації