Заступник голови – керівник апарату обласної державної адміністрації Олег Ніколенко взяв участь у нараді з питань підготовки загальноосвітніх закладів до нового навчального року, а також забезпечення їх функціонування в осінньо-зимовий період в умовах обмеження фінансування, яка відбулась на базі Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.
Учасники наради – керівники органів освіти з усіх міст та районів області, представники Головного управління Держсанепідслужби в Запорізькій області, профспілок тощо.
Як пояснив представник обласної виконавчої влади, основне завдання, яке поставлене перед галуззю – забезпечити стабільну роботу навчальних закладів, а також максимально зберегти соціальні гарантії педагогів. Зокрема, йдеться про зарплату та 20% надбавку педагогічним працівникам, яку ніхто не відміняв. Олег Ніколенко акцентував увагу присутніх на тому, що необхідно докласти всіх зусиль, щоб забезпечити виплату якщо не 20%, то хоча б 10-15%, у залежності від можливостей бюджетів.
Із доповіддю про готовність закладів освіти до прийому учнів виступив директор Департаменту освіти і науки ОДА Микола Ярмощук. Посадовець запевнив присутніх у тому, що дефіциту фінансування заробітної плати педагогам немає.
- Ми спілкувалися із спеціалістами Департаменту фінансів облдержадміністрації, які переконані – загрози виникнення заборгованості із зарплати педагогічним працівникам в області немає. Разом з тим, сфера особливої нашої відповідальності - збереження соціальних гарантій працівників: неприпустимо відправляти вчителів у відпустку за власний рахунок, - підкреслив Микола Ярмощук.
Що стосується організації навчального процесу директор Департаменту попросив представників територій у своїх виступах зупинитись на наступних напрямках: організація підвозу дітей до шкіл, готовність транспорту та забезпеченість паливно-мастильними матеріалами, влаштування дітей переселенців до навчальних закладів тощо.
Однак, основне питання, заради якого була зібрана нарада – робота навчальних закладів в осінньо-зимовий період. За інформацією Миколи Ярмощука, область має скоротити споживання газу на 30% та електроенергії на 10%. У зв’язку з цим необхідно провести тендери та закупити якісне вугілля на зиму.
Крім того, спеціалісти Департаменту освіти і науки ОДА запропонували модель, за якою школи можуть працювати взимку.
- Ми вивчили моделі, які розробили інші регіони країни, і напрацювали ряд рекомендацій для наших навчальних закладів, які виносимо на обговорення, - повідомив Микола Ярмощук.
Так, спеціалісти пропонують перенести ряд робочих днів грудня та січня на суботи: ті уроки, які мали проходити з 10 грудня по 25 грудня, будуть проведені по суботах у вересні, жовтні та листопаді. Таким чином, І семестр навчання триватиме з 1 вересня по 6 грудня. Аналогічно пропонують зробити і в ІІ семестрі: навчальні дні січня перенести на суботи лютого, березня, квітня та травня. Тривалість ІІ семестру – з 2 лютого по 29 травня.
Перевага такої моделі в тому, що повністю виконуються навчальний план, фінансування заробітних плат буде відбуватись за рахунок перерозподілу коштів у межах бюджетного року, відповідно до навантаження викладачів. Крім того, не використовується інтенсифікація навчального процесу, а це може бути використано у разі оголошення карантину.
Своїми міркуваннями щодо запропонованої моделі навчання поділилися з присутніми голова Запорізької обласної організації профспілки працівників освіти України Надія Гринь та в.о. заступника начальника ГУ Держсанепідемслужби Олександр Мащак, які в цілому погодили запропоновану схему роботи.
За підсумками обговорення прийнято рішення, що ці рекомендації будуть направлені в міста та райони області. Протягом тижня керівники органів освіти на місцях адаптують їх до власних потреб, враховуючи особливості та специфіку їх закладів, після чого буде напрацьовуватись оптимальна схема роботи загальноосвітніх закладів у 2014-2015 навчальні роки.
Управління у справах преси та інформації