З особливостями роботи агропромислового сектору економіки в Запорізькій області у ході розширеної наради, яка проходила за участю Міністра аграрної політики та продовольства України Ігоря Швайки, поінформував заступник голови-керівник апарату облдержадміністрації Олег Ніколенко.
Як підкреслив посадовець, пріоритетним напрямком роботи облдержадміністрації в аграрному секторі економіки є забезпечення населення області продуктами харчування в повному обсязі і за доступними цінами.
За підсумками першого півріччя запорізькі аграрії зібрали 2,2 мільйона тонн зерна нового врожаю (110 % до завдання), в тому числі 1,7 мільйона тонн пшениці, з яких 70 % - продовольчої. Цього достатньо для виробництва хліба та хлібобулочних виробів та забезпечення тваринництва фуражним зерном.
Крім того, в області зосереджено 10 тис. га садів і виноградників, з яких 48 % насаджень вирощується в сільгосппідприємствах. Це – перспективна галузь, яку розвивають місцеві фермери.
Коментуючи ситуацію в аграрному секторі Олег Ніколенко зауважив, що запорізькі аграрії працюють в умовах ризикованого землеробства - сім районів області знаходяться у посушливій агрокліматичній зоні, а п’ять – у дуже посушливій, що негативно впливає на якість урожаю. Тож зрошення – стратегічний напрямок, який необхідно розвивати в регіоні.
Всього ж на території регіону налічується 240 тис. га зрошуваних земель, які розташовані в 16 районах. Найбільші території – у Якимівському, Веселівському та Василівському районах. Однак, щорічно поливається лише 48 тис. га сільгоспугідь, або 20% від загальної кількості зрошуваних земель. Інші мережі не використовуються, оскільки на їх відновлення необхідні великі капіталовкладення.
При цьому, як підкреслив заступник голови ОДА Запорізька область за темпами відновлення зрошення займає перше місце серед областей України. За 2013 рік сільгосппідприємства додатково відновили 4 тисячі гектар зрошувальних земель, а в поточному році їх буде відновлено 4,8 тисяч гектар. Збільшення площ поливних земель заплановано і на наступні роки.
Разом з тим, Олег Ніколенко зауважив, що поновлення державної програми по зрошенню в перспективі дасть можливість зрошувати 172 тисячі гектар землі і додатково отримувати щороку до 1 мільйона тонн зерна.
Як повідомив начальник Запорізького обласного управління водних ресурсів Володимир Шляховчук, в області розроблена програма відновлення зрошення, яка розділяється на три етапи. Заходи програми передбачають як відновлення мереж, так і будівництво нових.
На місцевому ж рівні для збільшення площ поливу необхідно відновити дію Програми відшкодування витрат за використання електроенергії спожитої сільськогосподарськими підприємствами для поливу сільськогосподарських культур на зрошуваних землях.
Вагомим резервом у цій роботі виступають керівників сільгосппідприємств, які особисто зацікавлені у відновлені зрошувальних мереж. Однак для того, щоб активізувати їх роботу у цьому напрямку необхідно закріплення на законодавчому рівні мінімального терміну (не менше 10 років) укладання договорів оренди земельних паїв.
Управління у справах преси та інформації