Перший заступник голови обласної державної адміністрації Григорій Самардак провів засідання обласної координаційної ради з питань розвитку підприємництва.
На порядок денний винесено низку питань, зокрема, про результати вжиття заходів з ліквідації стихійної торгівлі в регіоні, обговорення Концепції реформування податкової системи, законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у випадку використання податкового компромісу» тощо.
Стихійна торгівля – одна з найбільших проблем підприємців, які працюють у торгівельній галузі, адже ті, хто працює нелегально, не сплачують податки, не орендують місце на ринку або приміщення для магазину, тож мають змогу продавати продукти за нижчими цінами, ніж підприємці, які працюють за законом. Підприємці наголошують, що стихійники дають хабарі працівникам правоохоронних органів, щоб працювати й далі, а легальним підприємцям також доводиться давати хабарі правоохоронцям, щоб вони розігнали стихійників, які заважають їм працювати.
Ще кілька місяців тому голова облдержадміністрації Валерій Баранов доручав міській владі м.Запоріжжя створити тимчасові торгівельні майданчики та перевести туди стихійників, щоб вони працювали на законних умовах. Пройшов досить тривалий час, але ця робота не виконана. Правоохоронці ж наголошують, що боротьба зі стихійною торгівлею ведеться, але це справа не одного дня, проблема створювалася протягом багатьох років, і вирішити її дуже швидко неможливо.
Підприємці навели приклад: коли міській владі знадобилося звільнити від стихійної торгівлі «стометрівку» на вул.Сталеварів у Запоріжжі, це питання було оперативно вирішено, стихійників перевели на «Критий ринок», де вони й досі торгують. Чому не можна розв’язати проблеми зі стихійною торгівлею за цим механізмом в інших місцях, вони не розуміють.
- У міської влади позиція щодо стихійної торгівлі аналогічна нашій: керівництво обласного центру категорично проти. Але враховуючи, що ця проблема не вирішувалася десятиріччями, це потребує значних зусиль. Крім того, у правоохоронних органів зараз інші першочергові завдання з урахуванням ситуації на Донбасі, тож ресурсів у міліції значно менше, - зазначив Григорій Самардак.
За підсумками розгляду питання вирішено створити робочу групу, до складу якої увійдуть представники міської влади м.Запоріжжя, правоохоронних органів, суб’єкти підприємницької діяльності та громадськість. Крім того, буде активізовано роботу зі створення тимчасових місць для торгівлі, куди буде переведено стихійників.
Як повідомив заступник начальника Головного управління Міндоходів у Запорізькій області Віктор Башук, Концепцію реформування податкової системи розроблено Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спільно з експертами, профільними міністерствами та громадськими організаціями.
- На сьогодні податкова система України не забезпечує збалансованих податкових надходжень з огляду реальних можливостей економіки. Сюди ж додаються складність адміністрування та значна кількість звітних документів, що подаються до контролюючих органів. Проблемою існуючої податкової системи є наявність окремих видів обліку підприємства, що призводить до тінізації економіки та відповідно до заниження податкових надходжень та необхідності додаткових витрат на адміністрування податків, - зазначив Віктор Башук.
За словами посадовця, метою Концепції є визначення напрямів, механізмів і строків формування ефективної податкової системи, яка забезпечить економічний розвиток країни, достатній рівень надходжень до бюджетів, простоту та децентралізацію податкової системи.
Якщо говорити про головні зміни, то Концепція передбачає скорочення податків до восьми, зменшення кількості платежів, внесення змін до системи адміністрування податку на додану вартість та єдиного соціального внеску. Реформування податкової системи розпочнеться цього року і продовжиться в 2015 році.
Щодо налагодження податкового компромісу посадовець повідомив, що законопроект спрямований на вдосконалення податкової системи, налагодження діалогу між державою і платниками щодо забезпечення надходження податків, зборів, платежів до бюджету, збільшення доходів бюджету і вдосконалення деяких податкових норм.
- Податковий компроміс - це звільнення платників та їх посадових осіб від відповідальності за заниження податкових зобов'язань по податку на прибуток підприємств і податку на додану вартість за будь-які періоди до 1 січня 2014 року. Якщо платник податків добровільно декларує ту суму ПДВ і податку на прибуток, яку він не доплатив до Держбюджету за податкові періоди до 1 січня 2014 року, то він сплачує до бюджету тільки 10 % від неї. Останні 90% вважаються погашеними, штрафні санкції не застосовуються і пеня не нараховується. До платника податків і його посадових осіб не застосовуються жодні фінансові, адміністративні і кримінальні санкції, - повідомив Віктор Башук.
Також посадовець наголосив, що податковий компроміс не є податковою амністією, особливо для представників бізнесу, які свідомо використовували фіктивні схеми для ухилення від сплати податків, та тих, хто розробляв ці схеми. Він має допомогти бізнесу з мінімальними втратами перейти від «сірих» схем діяльності до роботи «по білому», а скористаються ним, у першу чергу, бізнесмени, які активно застосовували в своїй діяльності оптимізацію.
Запровадження норм законопроекту забезпечить додаткові надходження до бюджету, поліпшення умов для розвитку в Україні відкритої, прозорої економіки та сприятиме детінізації бізнесу.
Управління у справах преси та інформації