Заступник голови-керівник апарату обласної державної адміністрації Олег Ніколенко провів нараду з питань розвитку системи надання соціальних послуг. У заході взяли участь експерт Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ, Тарас Брижеватий, керівник проекту «Реформування системи надання соціальних послуг» Всеукраїнської мережі ЛЖВ Роман Любченко, експерт Твінінг проекту Андрій Третяк.
- Враховуючи умови сьогодення, соціальні послуги, їх якість та доступність - питання надзвичайно важливе та актуальне. В нашій державі велика кількість людей належить до уразливих категорій населення. Наше завдання, незважаючи на всю складність соціально-економічної ситуації, виконувати соціальні гарантії та працювати над розвитком і вдосконалення системи соцпослуг, - зазначив, відкриваючи нараду, Олег Ніколенко.
Посадовець передав слово експерту Тарасу Брижеватому, який на замовлення Міністерства соціального захисту України та Всеукраїнської мережі ЛЖВ займався розробкою проекту реформування системи надання соціальних послуг у Запорізькій області.
- Торік ми розробляли такі проекти для вашої та Дніпропетровської областей. У поточному році працюємо з Чернівецькою, Чернігівською та Харківською областями. Сьогодні презентую результат нашої роботи - проект розвитку системи соціальних послуг для Запорізької області на 2015 – 2017 роки, - повідомив експерт.
Він високо оцінив фаховість запорізьких спеціалістів, які працюють у сфері соціального захисту населення, їх розуміння проблематики, а також бачення шляхів їх розв’язання.
У ході презентації проекту Тарас Брижеватий відзначив, що суттєво ускладнює роботу в цій сфері відсутність чіткої концепції розвитку системи соціальних послуг на національному рівні. Крім того, існує конфлікт інтересів основних учасників системи соціальних послуг. Серед проблем – брак ресурсів, кризові явища та перспектива децентралізації.
Разом з тим, серед основних напрямків, упровадження яких дозволить якісно змінити систему соціальних послуг в області, названо наступне. Формування команди експертів, які займатимуться розвитком системи соцпослуг, а також навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів організацій, які надають соціальні послуги населенню. Також необхідно створити електронний реєстр даних суб’єктів, які надають соцпослуги. Вкрай важливо визначити оцінку потреб території у видах соціальної допомоги, а також удосконалити систему моніторингу та оцінки якості надання цих послуг. Серед завдань – розробити механізм, який дозволить ефективно співпрацювати суб’єктам надання соцпорслуг з органами виконавчої влади. Невід’ємні складові – доступність послуг для всіх уразливих категорій населення, а також раннє виявлення тих, хто потребує допомоги в першу чергу.
Також експерт запропонував методологічні розробки та інструментарії для проведення моніторингу якості надання соціальних послуг.
Коментуючи ці напрацювання, директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Ігор Мещан погодився з основними напрямками розвитку системи соцпослуг. Разом з тим, він зауважив, що в цій роботі важливо не просто впровадити нові механізми, але й врахувати вже напрацьований досвід та перейняти краще, ефективність якого доведена на практиці.
- У контексті подальшої децентралізації влади маємо вже зараз готуватись до того, що всі ці напрямки стануть нашою сферою відповідальності. У Києві ніхто не розроблятиме методологічних засад розвитку системи соціальних послуг виключно для Запорізької області. Ми маємо можливості та ресурси для виконання цієї роботи. Тож необхідно брати основні засади цього проекту до роботи, - резюмував заступник голови-керівник апарату ОДА Олег Ніколенко.
Планується, що цей проект після погодження спеціалістів буде включений до обласної Програми соціальної підтримки малозабезпечених громадян із числа ветеранів війни, праці, інвалідів, інших соціальних верств населення «Назустріч людям» на 2015-2019 роки.
Управління у справах преси та інформації