Заступник голови облдержадміністрації Петро Гончарук провів брифінг, на якому поінформував журналістів про заходи, які вживаються в регіоні для скорочення енергоспоживання, насамперед, газу.
Один із найбільш ефективних шляхів, за словами посадовця, - це створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, що дозволяє акумулювати кошти на впровадження енергоощадних заходів.
- Мешканців будинків, які вже входять до складу ОСББ, ми закликаємо перевірити вікна, двері, підвали, під’їзди, де можливий витік тепла. Адже через кватирки, двері та вікна житлові будинки втрачають до 80% тепла. Ще один спосіб економії енергоресурсів – встановлення пунктів індивідуального обліку тепла. Якщо в середньому за опалення мешканці стандартного дев’ятиповерхового будинку платять 400-450 тисяч гривень, то при наявності такого приладу споживання тепла скорочується вдвічі. Якщо будинок організовує ОСББ та не платить ЖЕКу, то всі зібрані за квартплату кошти мешканці можуть акумулювати і витрачати безпосередньо на свій будинок. Крім того, ОСББ не платить податок на додану вартість, а це 20%. Враховуючи те, що дев’ятиповерхівка збирає приблизно 20 тисяч гривень квартплати за місяць, не сплачуючи при цьому податок на додану вартість, то приблизно чотири тисячі залишається на поточне утримання будинку, - зазначив Петро Гончарук.
Представник обласної виконавчої влади навів досвід Львівської області та Луцька зі встановлення пунктів індивідуального обліку тепла. Так, за словами посадовця, тамтешні жителі організовують ОСББ, міськрада виділяє їм безвідсотковий кредит на закупівлю такого пункту, який потім мешканці виплачують за рахунок економії.
- Цей кредит можна реально погасити за три роки. Натомість, люди, абсолютно не витрачаючи власних ресурсів, здатні встановити необхідне обладнання і платити за тепло набагато дешевше. Крім того, там, де такі пункти вже працюють, зекономлені кошти направляються на термомодернізацію будівель. А це дозволяє скоротити плату за енергоресурси ще в кілька разів, - підкреслив посадовець.
Петро Гончарук повідомив, що на початку вересня відповідальні працівники, депутати всіх рівнів, представники профільних департаментів зустрічатимуться з мешканцями багатоквартирних будинків, щоб роз'яснити переваги створення ОСББ та визначити їх потенційних керівників. Наразі розробляється спеціальна методична література.
- У тих, хто включиться в цю роботу, є шанс вийти з того болота, в якому ми зараз загрузли. Дочекатися капітального ремонту є шанс у тих будинків, де створені ОСББ. Ніхто не буде зобов’язаний платити ЖЕКам та всім іншим структурам за послуги, які нікого не влаштовують. Треба організовувати ОСББ, тоді ні до кого не буде претензій, - підсумував Петро Гончарук.
Управління у справах преси та інформації