Перший заступник голови обласної державної адміністрації Григорій Самардак провів нараду щодо стану фінансування захищених та незахищених статей видатків, шляхів подолання наявних проблем та наповнення бюджету.
- Наразі захищені статті видатків фінансуються в повному обсязі, з незахищеними статтями ситуація складніша. До незахищених статей, у тому числі, відносяться закупівля паливно-мастильних матеріалів, ремонт котелень бюджетних організацій, від якого залежить підготовка до опалювального сезону, фінансування ремонтних робіт, низка інших украй важливих питань соціального характеру. Причина – недостатність коштів через незбалансованість бюджету: доходи не покривають видатки. Тим не менш, вирішення соціальних питань для нас є першочерговим, і ми робимо все від нас залежне, щоб винайти на це кошти - зазначив Григорій Самардак.
За словами посадовця, Державна фінансова інспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» здійснює контрольні заходи з перевірки достовірності обсягів кредиторської заборгованості розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету з оплати товарів, робіт і послуг, на закупівлю яких поширюється дія Закону України «Про здійснення державних закупівель». Робота триває, але ускладнюється недостатніми обсягами людських та матеріально-технічних ресурсів інспекції, а будівельні компанії, які ще не перевірені, не можуть отримати виділені їм кошти.
Директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Сергій Медвідь зазначив, що падіння надходжень до бюджету пояснюється економічною та політичною кризою, але ситуація вже поліпшується. Так, якщо в лютому поточного року надходження скоротилися на 3,1%, то наразі цей показник складає 0,7%. За його словами, в першому кварталі поточного року незахищені статті видатків майже не фінансувалися. До кінця травня сума неоплачених доручень по незахищених видатках зросла до 195 млн. грн. по місцевих бюджетах і більше 40 млн. грн. по державному бюджету.
- Ми зверталися до Прем’єр-міністра, до Кабінету Міністрів України, просили перераховувати суми хоча б невеликими частинами, але отримали 45% від суми. 2 липня отримано підкріплення в обсязі 10,3 млн. грн., що дорівнює 10% від зареєстрованої заборгованості.Також ми направили свої пропозиції щодо змін до законодавства, зокрема, виведення спеціального рахунку з єдиного казначейського рахунку з метою зробити його недоторканним. Це кошти, залучені громадою, і вона має їх витрачати на необхідні потреби безперешкодно, - зазначив Сергій Медвідь.
За словами посадовця, також департаментом підготовлено та відправлено пропозиції щодо змін до вищевказаної Постанови Кабміну №65, які стосуються обмеження переліку будівельних фірм, які має перевірити Держфінінспекція в залежності від вартості замовлених об’єктів. Пропонується здійснювати перевірки кредиторської заборгованості лише по об’єктах, по яких сума заборгованості перевищує 300 тис. грн. Кабінет Міністрів має сьогодні, 9 липня, затвердити такі зміни до постанови.
Як повідомив начальник Головного управління Державної казначейської служби України в Запорізькій області Анатолій Петряєв, проблеми з несвоєчасною оплатою рахунків розпочалися ще в 2009 році, але набули великих масштабів лише цього року. Причина – незбалансований бюджет, ситуація ж почала поліпшуватися лише місяць-півтора тому. Він наголосив, що для стабілізації ситуації необхідно головне – збалансованість бюджету.
За словами начальника Держфінінспекції в Запорізькій області Геннадія Ващенка, фахівцями установи проводиться низка перевірок, протягом березня-травня було виконано великий обсяг роботи. Так, перевірено будівельні організації, роботи яких замовлено управлінням капітального будівництва Запорізької міської ради, наразі триває перевірка організацій, у яких замовник – управління капітального будівництва облдержадміністрації. Через великий обсяг, скрупульозний підхід та низку інших факторів виконати цю роботу дуже швидко неможливо.
Підбиваючи підсумки наради, Григорій Самардак наголосив, що незбалансованість бюджету – це головна проблема, з якої витікають усі негативні наслідки. Території області мають визначити всі наявні резерви та працювати над наповненням бюджету. Крім того, обласна влада сподівається на прийняття змін до законодавства та нормативно-правових актів, що дозволить поліпшити ситуацію та позитивно вплинути на вирішення проблемних питань.
Управління у справах преси та інформації