Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

Державний контроль за цінами залишається актуальним

17 квітня 2006 - 16:34

Державним органом, на який покладено контрольно-наглядові функції з питань дотримання центральними та місцевими органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання всіх форм власності вимог щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів), є Державна інспекція з контролю за цінами. Нею, як територіальним органом державного контролю за цінами, відповідно до Положення, здійснюються як перевірки суб'єктів господарювання з питань державної дисципліни цін, так і моніторинг цін.

За результатами роботи в 2005 році інспекцією перевірено 976 суб'єктів господарювання, з них у 625 - х (66,8%) встановлені порушення; проведено 200 позапланових (додаткових) перевірок за дорученням органів прокуратури, на прохання місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, разом з правоохоронними органами та іншими контролюючими органами. До порушників застосовані економічні санкції на суму 2773,3 тис. грн.; споживачам проведено перерахунки і повернуто 936,1 тис. грн. та попереджено обрахування споживачів на 19976,4 тис. грн. Винні у порушеннях посадові особи сплатили адміністративні штрафи від 85 грн. до 306 грн. на загальну суму 15,4 тис. грн.

За результатами проведення у 2005 році 10255 моніторингів цін інспекцією внесені пропозиції щодо введення державного регулювання цін, в т.ч на м'ясо, птицю, цукор, які було враховано обласною виконавчою владою при підготовці розпоряджень голови облдержадміністрації з встановлення на зазначені продукти харчування граничного рівня торговельної надбавки 15%.

Як показали контрольні перевірки суб'єктів господарювання з питань дотримання держдисципліни цін, при реалізації продовольчих товарів та лікарських засобів порушення допущені 520-ма з 699 перевірених, тобто трьома з чотирьох перевірених. Характер порушення – завищення роздрібних цін у зв'язку з застосуванням торговельних надбавок на рівні, що перевищує граничний.

За рахунок завищення граничного рівня торговельної надбавки на дизпаливо і бензини, державне регулювання цін на які було введено навесні 2005 року, роздрібні ціни завищено на 10-12%. Порушників держдисципліни цін притягнуто до економічної та адміністративної відповідальності на загальну суму 656,48 тис.грн.

Найбільш характерними порушеннями в сфері житлово-комунальних послуг з року в рік є:

  • застосування завищених тарифів;
  • застосування економічно необґрунтованих тарифів;
  • завищення розміру плати за рахунок завищення обсягів послуг;
  • стягування плати за ненадані послуги тощо.

Стабільною залишається і кількість порушників за рік – 150-160, що становить 45-52% до загальної кількості перевірених суб'єктів господарювання. Однією з головних причин допущених підприємствами порушень є відсутність кваліфікованих фахівців в сфері ціноутворення як на підприємствах, так і в структурі органів місцевого самоврядування, до повноважень яких згідно з Законом України "Про житлово-комунальні послуги" відноситься встановлення цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги.

За результатами проведених перевірок підприємств житлово-комунального господарства, що розташовані в селах, селищах або райцентрах, інспекцією встановлено завищення рівнів тарифів на суму 981,7 тис.грн., попереджено обрахування споживачів на 1,5 млн.грн. та повернуто споживачам 803,2 тис.грн. Такі показники підтверджують неготовність органів самоврядування до виконання функцій в сфері ціноутворення.

Викликає занепокоєння і стан ціноутворення в гуртожитках. За 2005 рік фахівцями інспекції проведено 17 перевірок підприємств, на балансі яких знаходяться гуртожитки, в основному, із-за надходження на адресу інспекції звернень та скарг від громадян, що мешкають в цих гуртожитках. Порушення встановлені в 13, або в 3 з 4 перевірених. Основним порушенням є завищення розміру плати за рахунок перекладання на мешканців гуртожитків витрат на власні потреби обслуговуючого персоналу та витрат на утримання інших структур, що розташовані в приміщеннях гуртожитків. Повноваження щодо вирішення питань з ціноутворення в цій сфері надані Законом України "Про житлово-комунальні послуги" знов таки органам місцевого самоврядування, які ігнорують надані їм права.

Спираючись на приведені факти, потрібно зазначити, що в умовах переходу до ринкової економіки, з метою захисту інтересів споживачів контроль в сфері ціноутворення з боку держави є необхідним.



Прес-служба облдержадміністрації

Читайте також

В Україні стартував відбір на посади фахівців із супроводу ветеранів війни за оновленими стандартами

Реконструкція центрального водоводу: у п’яти громадах Запорізької області буде організований підвіз питної та технічної води на час відсутності централізованого водопостачання

Програма з розмінування агроземель: Уряд удосконалив порядок використання коштів

436 мільйонів гривень Національного кешбеку накопичили українці за грудень

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 07.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 380 ударів по 12 населених пунктах Запорізької області.

Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1049-го дня війн

Шановні підприємці, запрошуємо вас на першу у 2025 році зустріч за проєктом «Діалог влади та бізнесу»

Представники бізнесу можуть взяти участь у безоплатній навчальній програмі за підтримки уряду Нідерландів

«Культура – невід’ємна частина нашої національної безпеки», – Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький

«Аптека на колесах»: ліки мають бути доступними для всіх

Свято Водохреща: пірнання в ополонку під забороною на час воєнного стану