Гаряча телефонна лінія Запорізької обласної державної адміністрації+38 0800 503 508
Гуманітарний штаб Запорізької області

Новини

У регіоні шукають шляхи розвитку аграрного комплексу в умовах зміни клімату

17 червня 2013 - 11:38

У регіоні шукають шляхи розвитку аграрного комплексу в умовах зміни клімату

У Мелітополі, в Таврійському державному агротехнологічному університеті відбулася виїзна нарада з питань протиградових заходів, які вживаються господарствами району для захисту сільгоспкультур та сільськогосподарського потенціалу області в умовах стрімкої зміни клімату. В обговоренні проблеми взяли участь заступник голови облдержадміністрації Сергій Грачов, голова Мелітопольської РДА Євген Любцов, голови місцевих рад району та сільгоспвиробники.

Нагадаємо, що за ініціативи облдержадміністрації вже два тижні діє мораторій на використання протиградових заходів (відстрілу спеціальних зарядів) по всій території Запорізької області. Заборона буде тривати місяць, за цей час керівництво області, району та сільгоспвиробники за допомогою спеціалістів повинні знайти шляхи вирішення проблемної ситуації.

 Загальний дискусійний тон нараді задав виступ вченого НДІ гідрометеорології, кандидата географічних наук Бориса Лєскова щодо глобальних змін клімату не тільки в Україні, а й по всьому світу. Реагувати на виклик природи, на думку науковця, мають як представники влади, так і самі сільгоспвиробники.

- На всій земній кулі йдуть одновекторні зміни клімату, - повідомив Борис Лєсков. – Зросла кількість катастрофічних смерчів, дощових днів стає менше, але опади стають сильніші, у вигляді злив, завдаючи шкоди посівам. В Україні зони півдня та південного сходу поступово наближуються до умов напівпустелі. Процес іде досить стрімко – степова рослинність уже просунулася на 150-200 кілометрів у бік північного заходу. На фоні глобальних змін до 2050 року температура зросте на 2-2,5 градуси – клімат стає більш спекотним. Ми не можемо зупинити цей процес, але можемо вирішити, як нам існувати в цих нових умовах. На жаль, в Україні ця проблема тільки починає порушуватися на високому рівні, в той час як, наприклад, у Німеччині проблемами клімату займаються десятки наукових установ.

Науковець підсумував, що протиградові роботи – розстріл градових хмар спеціальними снарядами та реагентами - не тільки убезпечують урожай від побиття градом, але й зрештою збільшують кількість продуктивних опадів.

Проблема протиградових заходів зачіпає й місцевих аграріїв. Так,  керівник фермерського гоподарства «Таврія-Скіф» Олег Каліман зазначив, що здійснення протиградових заходів не шкодить основним посівам i дозволяє захистити овочі та сади.

Не всі присутні представники сільгосппідприємств погодилися з цим твердженням. Висловлювалася думка, що протиградові роботи можна розглядати як небезпечне втручання в природні процеси, що може призвести до зміни кліматату та нанести ще більший збиток природі.

Для вирішення цієї ситуації заступник голови облдержадміністрації  Сергій Грачов запропонував підійти комплексно, а саме провести ретроспективний аналіз осадків за останні роки;  зробити юридичний аналіз чинного законодавства в частині обмеження в застосовуванні градозахисних технологій; вивчити досвід інших країн по використанню протиградових методів; застосовувати градозахисні технології тільки після обгрунтування необхідності, наданого науковими спостережними станціями.

- Завдання обласної влади – підтримати сільгоспвиробників області, спільними зусиллями знайти вихід з ситуації на роки вперед, використавши досвід аграріїв та врахувавши рекомендації науковців, - зазначив Сергій Грачов. – Мета нашої роботі - знайти шлях розвитку аграрного комплексу в умовах зміни клімату в регіоні.

За словами Сергія Грачова, в області повторюється ситуація із загибеллю ярих культур від засухи, але по озимих культурах ситуація є більш оптимістичною. Торік від засухи постраждали 20 районів області, цього ж року майже не було територій, де дощі пройшли би рівномірно – рівень опадів коливався від 5 до 70 міліметрів. Немало посівів загинули й від граду, який місцями сягав кількох сантиметрів у діаметрі.

- Минув той час, коли ми лише констатували, що вологи недостатньо, - зазначив посадовець. – Нам треба застосовувати вологозберігаючі технології, залучати до співпраці наукові установи. Також треба приділити особливу увагу збереженню існуючих полезахисних насаджень, розширенню площ під лісами. Запрошую всіх до конструктивного діалогу, в якому ми зможемо виробити спільну стратегію.

 

Управління у справах преси та інформації

Читайте також

Програма релокації підприємств: нові можливості

Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб: епідемічна небезпека відсутня

У Запорізькій області триває відновлення централізованого водопостачання у Вільнянську та громаді

Благодійна та волонтерська діяльність: як запобігти шахрайству

Радіаційний фон в контрольних точках Запорізької області на 10.01.2025

Впродовж доби окупанти завдали 527 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області.

У Запорізькій області розпочалися будівельні роботи із завершення реконструкції водоводу: жителям громад підвозять технічну й питну воду

Підтримка ВПО та співпраця з громадами регіону: представники обласної влади та Координаційного гуманітарного центру обговорили спільні плани на цей рік

Міжнародний Комітет Червоного Хреста в Україні – Запорізька ОДА: cпільні проєкти та подальша співпраця

Застосунок «Резерв+»: відбір кадрів для Сил оборони

Після ворожого обстрілу в лікарнях Запоріжжя залишаються 66 містян

Триває ліквідація наслідків ворожого обстрілу в Шевченківському районі