Голова облдержадміністрації Олександр Пеклушенко вкотре акцентує увагу на збереженні історико-культурної спадщини та запобіганні руйнації та розкраданню історично важливих об’єктів на території Запорізького краю. Зокрема, у селі Мордвинівка Мелітопольського району чорні археологи незаконно зруйнували курган з використанням важкої техніки. Незаконні роботи розпочались у серпні 2011 року. Втім згодом після втручання правоохоронних органів, які порушили кримінальну справу, вони були призупинені, щоправда, не надовго. Чорні археологи відновили розкопки восени минулого року.
Як повідомив директор обласного центру охорони культурної спадщини Юрій Щур, чорні археологи, розграбовуючи кургани, забирають не лише цінні знахідки, а й навіть виявлені людські кості.
- Після того, як була порушена кримінальна справа, роботи в с.Мордвинівка були призупинені, однак за результатом слідства до кримінальної відповідальності нікого притягнуто не було. Радше, саме через це роботи були відновлені наприкінці жовтня минулого року. Боротьба з чорними археологами ускладнюється тим, що їх практично ніколи не притягають до кримінальної відповідальності: на моїй пам’яті був лише один випадок, коли копальників притягли до відповідальності, - повідомив Юрій Щур.
За словами сільського голови с.Мордвинівка Олександра Хищенка, місцева влада зробила усе від неї залежне: і про події серпня 2011 року, коли відбулося варварське захоплення кургану, і про поновлення розкопок у жовтні 2012 року одразу було поінформовано правоохоронні органи.
- Функції контролю за збереженням археологічних пам’яток покладено на управління культури та туризму райдержадміністрації, яке сповіщає органи МВС та СБУ про проведення незаконних розкопок. На черговій сесії районної ради, яка відбудеться наприкінці березня, буде прийнято районну програму розвитку, в якій передбачено функціонування заходів з охорони культурної спадщини, - повідомив голова Мелітопольської районної ради Юрій Єсипенко.
За інформацією стажиста на посаду голови Мелітопольської райдержадміністрації Євгена Любцова, в 2010 році було створено районний центр охорони культурної спадщини, але минулого року помер його директор, і на його місце досі ніхто не призначений.
- Ми постійно перебуваємо на зв’язку з сільгоспвиробниками району, і регулярно нагадуємо, що вони несуть відповідальність за кургани, які розташовані на їх територіях. Один з чинників, який негативно впливає на ситуацію – це те, що в районі працюють лише сім дільничних, хоча квота на наш район складає 20 дільничних. Ми розуміємо, що розкопування та розкрадання курганів здійснюється на чиєсь замовлення, бо до виконання цих «чорних робіт» залучені серйозні ресурси. Однак нині лише власними силами район не може подолати цю проблему, - зазначив Євген Любцов.
За інформацією істориків-археологів, через руйнування кургану та проведення незаконних розкопок втрачена його археологічна цінність, і курган вже не підлягає відновленню.
Голова облдержадміністрації Олександр Пеклушенко зазначив, що сільська та районна влада повинна краще працювати з іншими структурами, а також чітко розуміти свою відповідальність за те, що відбувається на території.
- В районі на досить великій площі промисловим способом проходять незаконні розкопки, а місцева влада про це не знає? Одна з причин – це байдужість представників влади. Людей, які дозволяють, щоб такі кричущі випадки ставались на ввіреній їм території, необхідно притягати до відповідальності за неприйняття належних заходів. Кожний з нас повинен чітко розуміти, що влада – це, перш за все, відповідальність. Я сподіваюсь, що прокуратура області проведе перевірку на зазначеному об’єкті, а керівництво МВС області прошу визначити посадовця, який буде куратором Мелітопольського району, а також вирішити проблему з недостатньою кількістю дільничних інспекторів, - підсумував Олександр Пеклушенко.
Управління у справах преси та інформації