В облдержадміністрації відбулося чергове засідання «круглого столу» робочої групи «Регіональний економічний розвиток» Комітету економічних реформ у Запорізькій області, на якому обговорювалися перспективи реформування взаємовідносин у житлово-комунальному господарстві та реконструкції житлового фонду.
Перший заступник начальника управління житлово-комунального господарства ОДА Максим Шахов переконаний: незважаючи на всі складнощі з процесом створення ОСББ у містах області, іншого шляху реформування взаємовідносин у житловому секторі не існує. Без появи ефективного власника житла – ОСББ - зусилля влади з підвищення якості послуг та залучення інвестицій будуть неефективними.
- У найближчі десять років вартість газу зросте у кілька разів, і невідомо, чи зможе населення платити за спожиту електроенергію навіть за умови часткової компенсації за державний кошт. Люди мають розуміти, що створення ОСББ – це не наша самоціль, а найкращий спосіб для створення нормальних умов для життя людей. В області налічуться близько п’яти тисяч багатоквартирних будинків, середня вартість ремонту кожного – близько мільйона гривень. Звісно, в держави таких коштів немає, тому ми вимушені залучати гроші мешканців будинків, - зазначив Максим Шахов.
За словами посадовця, влада розглядає варіант залучення до розв’язання цієї проблеми банківських кредитів: тіло кредиту протягом певного часу будуть випалчувати мешканці будинків, а відсотки – міська влада, в якості застави – комунальне майно.
Завдяки проведенню ремонту та утепленню будинків люди зможуть економити на теплі і відповідно менше платити. А зекономлені гроші підуть на розрахунки за кредит. За результатами соціологічного дослідження, більше 50% мешканців багатоквартирних будинків готові вкладати гроші у ремонт, але щоб їх стимулювати, ми повинні створити для цього адекватні умови, переконаний Максим Шахов.
Поширення механізму управління житловим фондом через ОСББ – це тільки перший крок на шляху реформування взаємовідносин у сфері обслуговування будинків. На переконання Максима Шахова, головна мета – це підвищення якості послуг шляхом створення конкурентного ринку із залученням приватного капіталу. Прихід управлінських компаній на зміну діючій системі обслуговування житлового фонду є лише питанням часу.
Начальник департаменту житлового господарства та розподілу житлової площі Запорізького міськвиконкому Павло Соловйов теж вважає, що кредитні займи – це найкращий варіант.
- У Запоріжжі понад чотири тисячі багатоквартирних будинків, і абсолютна більшість з них вже давно потребує капітального ремонту. Міська влада в жодному разі не відмовляється брати участь у цій справі, але наші ресурси обмежені. Як на мене, нашим першим кроком має стати створення ОСББ, за рахунок цих змін розв’язати всі питання буде набагато простіше, - зазначив Павло Соловйов.
Представники інших міст області, які не мають таких ресурсів, як Запоріжжя, схвильовані тим, що для отримання кредитних коштів у місцевої влади просто не вистачить комунальної власності, щоб закласти її в банках. Крім того, в деяких містах населення активно переходить на автономне опалення, і таких людей переконати у необхідності проведення ремонту буде набагато важче. Також є проблема зі сплатою місцевою владою кредитних відсотків: у невеликих містах бюджети дуже скромні, тож виділяти з них гроші ще й на кредити буде складно.
За підсумками засідання «круглого столу» визначено низку спірних та проблемних питань, які будуть доопрацьовуватися з метою пошуку оптимального рішення.
Управління у справах преси та інформації