Запорізький відокремлений підрозділ установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» спільно з дослідницькою організацією Independent Researching Group оприлюднив результати нового дослідження «Практичні аспекти реалізації реформи децентралізації влади в Запорізькій області». Воно стосується особливостей функціонування ОТГ та ключових змін у житті новостворених громад.
Передусім результати дослідження є важливими для тих місцевих рад, які тільки планують об’єднання. На основі аналізу поточного стану вони зможуть не повторювати помилок першопрохідців.
Опитування проводилося серед жителів громад, що об’єдналися в 2015 році, представників влади цих громад та експертів, які представляють основні організації, задіяні в імплементації децентралізаційної реформи в Запорізькій області. Результати дослідження виявили, що з 2015 року у населення зростає рівень позитивного сприйняття реформи. Жителі громад відчули реальні зміни якості публічних послуг. Варто зазначити консолідовану позицію з оцінки позитивних змін і експертів, і влади громад, і безпосередньо жителів. У населення зростає інтерес до питань життєдіяльності своєї території та бажання співпрацювати і контролювати владу.
Разом з тим, дослідження виявило й слабкі сторони громад: брак кваліфікованих кадрів, пасивність ЗМІ у висвітленні реформи, надмірна заполітизованість процесу об’єднання громад. Заступник голови - керівник апарату обласної державної адміністрації Зінаїда Бойко відзначила, що в процесі роботи спеціалісти постійно мають справу з тими питаннями, які були озвучені в рамках заходу.
- Хочу відмітити, що ті висновки, які ми робимо для себе як спеціалісти, що працюють у цьому напрямку, повністю відповідають результатам цього соціологічного дослідження. Але все ж хочу зазначити, що найбільшими експертами в цій темі є саме ті люди, які є членами громад. Такий моніторинг проводиться перш за все для них, щоб вони бачили повну картину в нашому регіоні. Неймовірно важливо, що люди відчувають ті позитивні зміни, які відбуваються на їхніх територіях. Перші шість громад, які об’єдналися ще в 2015 році, продемонстрували свої позитивні кроки та зміни. Багато аспектів змінилось з того часу, тому сьогодні можна спостерігати неймовірну активність в обговоренні реформи та прийнятті відповідних рішень. У 2017 році ми обговорюємо питання більш високого рівня, і це дає можливість швидше реагувати та краще розуміти сутність процедури об’єднання. Загалом дослідження показує, що нашим громадам вже є що продемонструвати, і це є позитивним знаком, - зазначила посадовець.
- Подібні соціологічні дослідження є надзвичайно важливими і корисними як для представників органів місцевого самоврядування, так і для тих експертів, які займаються впровадженням реформи. Такі зрізи дозволяють тримати руку на пульсі та оперативно реагувати на актуальні потреби і проблеми наших громад. Наш регіональний центр і надалі планує проводити такий моніторинг, який носитиме системний характер, та є невід’ємною частиною нашої роботи, - сказав директор Запорізького ВПУ «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Свистун.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю